چرا از لابیرنت سیل ها در صنعت استفاده می کنند؟

چرا از لابیرنت سیل ها در صنعت استفاده می کنند؟

چرا از لابیرنت سیل ها در صنعت استفاده می کنند؟

چرا از لابیرنت سیل ها در صنعت استفاده می کنند؟

لابیرنت سیل (Labyrinth Seal) قطعه ی مکانیکی حساسی است که وجود آن در صنعت از اهمیت بالایی برخوردار است .
لابیرنت سیل ها نقش مهمی در عملکرد و پایداری سیستم های سیالاتی ، به خصوص در کمپرسورها و توربین های گازی برعهده دارند. اهمیت لابیرنت سیل ها به قدری ست که بنا بر گزارش برخی خبرگذاری ها ، کمبود این قطعه در شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران ، موجب خارج شدن یک ردیف کمپرسور گازی و هدر رفت روزانه 60 میلیون فوت گاز شده بود.
لابیرنت سیل ها معمولاً از فلزاتی مانند آلومینیوم (AL) با آلیاژ های خاص ، برنز ، چدن و استیل ساخته می شوند. شاید این سوال برای شما نیز پیش آید که چرا از این دسته از فلزات استفاده می شود؟
جواب ساده است و آن هم به دلیل ویژگی این فلزات است که از مقاومت سایشی بسیار بالایی برخوردار هستند.

نحوه عملکرد لابیرنت سیل ها

حال بهتر است با نحوه عملکرد لابیرنت سیل ها و اهمیت استفاده از لابیرنت سیل ها (Labyrinth Seal) آشنا شویم.
لابیرنت سیل ها به وسیله ی دندانه های (شانه ها) خود و با ایجاد یک مسیر پرپیچ و خم ، دبی خروجی و اصطلاحاً نشتی یک تجهیز را کنترل می کنند. حالت دندانه ای و یا شانه ای مانند آنها ، با فاصله (Clearence) کمی ، در حد یک دهم تا سه دهم میلیمتر از روتور یا محور چرخنده قرار دارند.
معمولاً در یک طرف لابیرنت سیل فشار سیال بیشتر از طرف دیگر آن است و حتی گاهی اوقات نوع سیال در دو طرف با یکدیگر متفاوت است.
زمانی که سیال با فشار بالا از بین فاصله ی اندک روتور و دندانه های لابیرنت سیل می گذرد ، حالتی پیچشی در آن ایجاد می شود و از قدرت فشار آن می کاهد . این روند تا جایی ادامه پیدا می کند که سیال به فشار مورد نظر در تجهیز برسد. حالت شکل این دندانه ها و تعداد آنها در مقدار نشت بندی و افت فشاری که ایجاد می کنند ، تاثیر بسزایی دارد.

نقش لابیرنت سیل در توربین ها

در توربین ها بازدهی عملکرد به این بستگی دارد که تا چه اندازه از نیروی اعمال شده برای ادامه ی چرخش روتور استفاده کنند. لابیرنت سیل ها به وسیله ی جلو گیری از نشتی و یا هدر رفت سیال از درون محیط کارکرد تجهیز به بیرون و کنترل نفوذ هوا از بیرون به درون محیط کار ، باعث بالا بردن هرچه بیشتر بازدهی توربین ها می شوند ، که این امر در توربین ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.